Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (216 entries)

en: Native language names
pt_BR: Nomes do idioma nativo

en: Enable CDN
pt_BR: Ativar CDN

en: Select language label
pt_BR: Selecione o rótulo do idioma

en: Show in menu option is best for <b>Flags</b>, <b>Flags with language name</b>, <b>Flags with language code</b>, <b>Language names</b>, <b>Language codes</b> widget looks.
pt_BR: A opção Mostrar no menu é melhor para <b>Bandeiras</b>, <b>Bandeiras com nome de idioma</b>, <b>Bandeiras com código de idioma</b>, <b>Nomes de idioma</b>, Aparência do widget de <b>Códigos de idioma</b>.

en: Other looks most likely will require additional CSS rules to match your theme design.
pt_BR: Outras aparências provavelmente exigirão regras CSS adicionais para corresponder ao design do seu tema.

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Top
pt_BR: Superior

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Hide current language:
pt_BR: Esconder idioma atual:

en: Globe size
pt_BR: Tamanho do globo

en: Globe color
pt_BR: Cor do globo

en: Email translation debug mode is ON.
pt_BR: O modo de depuração de tradução de e-mail está ativado.

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
pt_BR: Observe que informações confidenciais podem ser gravadas no arquivo gtranslate/url_addon/debug.txt, que pode ser acessado publicamente. É sua responsabilidade negar o acesso público a ele e limpar as informações de depuração depois de concluído.

en: View debug.txt
pt_BR: Ver debug.txt

en: Translation debug mode is ON.
pt_BR: O modo de depuração de tradução está ativado.

en: Edit config.php
pt_BR: Editar config.php

note: Description of the plugin
en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
pt_BR: Traduza seu site e torne-o multilíngue. Para suporte, visite o <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">Fórum de suporte do GTranslate</a>.

en: Flag style
pt_BR: Estilo da bandeira

en: Custom domains
pt_BR: Domínios personalizados

en: Synchronizing...
pt_BR: Sincronizando...

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
pt_BR: Sincronize domínios personalizados com o painel do GTranslate: https://my.gtranslate.io

en: Detect browser language
pt_BR: Detectar idioma do navegador

en: Debug Email Translation
pt_BR: Depurar tradução de e-mail

en: Monochrome flags:
pt_BR: Bandeiras monocromáticas:

en: Color options
pt_BR: Opções de cores

en: Switcher text color
pt_BR: Cor do texto do alternador

en: Switcher arrow color
pt_BR: Cor da seta do alternador

en: Switcher border color
pt_BR: Cor da borda do alternador

en: Switcher background color
pt_BR: Cor de fundo do alternador

en: Switcher background shadow color
pt_BR: Cor da sombra de fundo do alternador

en: Switcher background hover color
pt_BR: Cor de fundo ao passar o mouse pelo alternador

en: Dropdown text color
pt_BR: Cor do texto da lista suspensa

en: Dropdown hover color
pt_BR: Cor ao passar o mouse pela lista suspensa

en: Dropdown background color
pt_BR: Cor de fundo da lista suspensa

en: Enable WooCommerce Email Translation
pt_BR: Ativar tradução de e-mail WooCommerce

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
pt_BR: Serviço de pós edição de tradução automática e traduções profissionais

en: Website Translation Quote
pt_BR: Orçamento de tradução do site

en: How-tos
pt_BR: Como fazer

en: GTranslate Settings
pt_BR: Configurações do GTranslate

en: Please go to <a href="
pt_BR: Acesse <a href="

en: User dashboard
pt_BR: Painel do usuário

en: Add hreflang tags
pt_BR: Adicionar tags hreflang

en: Please deactivate %s plugin
pt_BR: Desative o plugin %s

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
pt_BR: O plugin %s causa conflitos com o GTranslate.

en: Deactivate %s plugin
pt_BR: Desativar o plugin %s

en: Auto switch to browser language
pt_BR: Mudar automaticamente para o idioma do navegador

en: Try Now (15 days free)
pt_BR: Experimente agora (15 dias grátis)

en: for paid plans only
pt_BR: apenas para planos pagos

en: Paid version advantages
pt_BR: Vantagens da versão paga

en: Search engine indexing
pt_BR: Indexação do mecanismo de pesquisa

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
pt_BR: Tradução de metadados (palavras-chave, descrição de página, etc...)

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
pt_BR: Hospedagem de idiomas (domínio personalizado como example.fr, example.es)

en: Increased international traffic and AdSense revenue
pt_BR: Aumento do tráfego internacional e da receita do AdSense

en: Works in China
pt_BR: Funciona na China

en: Priority Live Chat support
pt_BR: Suporte prioritário de conversa ao vivo

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
pt_BR: Estamos aqui para tornar sua experiência com o GTranslate mais conveniente.

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
pt_BR: Gosta do GTranslate? Dê-nos 5 estrelas no WordPress.org

en: Useful links
pt_BR: Links úteis

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Compare plans
pt_BR: Comparar planos

en: About GTranslate team
pt_BR: Sobre a equipe do GTranslate

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: GTranslate language switcher
pt_BR: Seletor de idioma do GTranslate

en: Title:
pt_BR: Título:

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
pt_BR: Você pode ter <b>traduções de máquina neural</b> que são de nível humano atualizando seu GTranslate.

en: Human level neural translations
pt_BR: Traduções neurais de nível humano

en: URL/slug translation
pt_BR: Tradução do URL/slug

en: Colombia flag
pt_BR: Bandeira da Colômbia

en: Argentina flag
pt_BR: Bandeira da Argentina

en: Canada flag
pt_BR: Bandeira do Canadá

en: Quebec flag
pt_BR: Bandeira de Quebec

en: Flags with language name
pt_BR: Bandeiras com nome do idioma

en: Flags with language code
pt_BR: Bandeiras com código do idioma

en: Language names
pt_BR: Nomes dos idiomas

en: Language codes
pt_BR: Códigos dos idiomas

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
pt_BR: Adicione as seguintes regras no topo do seu arquivo .htaccess

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
pt_BR: Não é possível atualizar o arquivo gtranslate/url_addon/config.php. Certifique-se de atualizá-lo manualmente e defina o $main_lang correto.

en: Show in menu
pt_BR: Mostrar no menu

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Enable URL Translation
pt_BR: Ativar tradução do URL

en: FAQ
pt_BR: Perguntas frequentes

en: .htaccess file updated
pt_BR: arquivo .htaccess atualizado

en: Show floating language selector
pt_BR: Mostrar seletor de idioma flutuante

en: No
pt_BR: Não

en: Top left
pt_BR: Superior esquerdo

en: Top right
pt_BR: Superior direito

en: Bottom left
pt_BR: Inferior esquerdo

en: Bottom right
pt_BR: Inferior direito

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Title
pt_BR: Título

en: Widget options
pt_BR: Opções do widget

en: Widget look
pt_BR: Aparência do widget

en: Flags and dropdown
pt_BR: Bandeiras e lista suspensa

en: Nice dropdown with flags
pt_BR: Agradável lista suspensa com bandeiras

en: Dropdown
pt_BR: Lista suspensa

en: Flags
pt_BR: Bandeiras

en: Globe
pt_BR: Globo

en: Translate from
pt_BR: Traduzir de

en: Afrikaans
pt_BR: Africâner

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijão

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Corsican
pt_BR: Corso

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: English
pt_BR: Inglês

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: French
pt_BR: Francês

en: Frisian
pt_BR: Frísio

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: German
pt_BR: Alemão

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Haitian Creole
pt_BR: Crioulo haitiano

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: Sinhala
pt_BR: Cingalês

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Sundanese
pt_BR: Sundanês

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: Yiddish
pt_BR: Iídiche

en: Sub-directory URL structure
pt_BR: Estrutura de URL do subdiretório

en: Sub-domain URL structure
pt_BR: Estrutura de URL do subdomínio

en: Flag size
pt_BR: Tamanho da bandeira

en: Flag languages
pt_BR: Idiomas da bandeira

en: Check All
pt_BR: Marcar todas

en: Uncheck All
pt_BR: Desmarcar todas

en: Alternative flags
pt_BR: Bandeiras alternativas

en: USA flag
pt_BR: Bandeira dos EUA

en: Brazil flag
pt_BR: Bandeira do Brasil

en: Mexico flag
pt_BR: Bandeira do México

en: Line break after flags
pt_BR: Quebra de linha após bandeiras

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Widget preview
pt_BR: Pré-visualização do widget

en: Edit translations manually
pt_BR: Editar traduções manualmente

en: Changes Saved
pt_BR: Alterações salvas

en: Never show again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Please Leave a Review
pt_BR: Deixe um comentário

en: Sure! I would love to!
pt_BR: Claro, eu adoraria!

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Javanese
pt_BR: Javanês

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Khmer
pt_BR: Quemer

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Kurdish (Kurmanji)
pt_BR: Curdo (Kurmanji)

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguistão

en: Latin
pt_BR: Latim

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Luxembourgish
pt_BR: Luxemburguês

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Malagasy
pt_BR: Malgaxe

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Myanmar (Burmese)
pt_BR: Mianmar (Birmanês)

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Pashto
pt_BR: Pachto

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Samoan
pt_BR: Samoano

en: Scottish Gaelic
pt_BR: Gaélico escocês

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Sindhi
pt_BR: Sindi

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
pt_BR: Esperamos que tenha gostado de usar o GTranslate! Você se importaria de dedicar alguns minutos para escrever uma avaliação no WordPress.org? <br>Apenas escrever um simples <b>'obrigado'</b> nos deixará felizes!

en: I have already left a review
pt_BR: Já deixei uma avaliação

en: Maybe later
pt_BR: Talvez mais tarde

en: Did you know?
pt_BR: Você sabia?

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
pt_BR: Você pode <b>aumentar</b> seu <b>tráfego</b> internacional atualizando seu GTranslate.

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
pt_BR: Você pode ter suas <b>páginas traduzidas indexadas</b> nos mecanismos de pesquisa atualizando seu GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
pt_BR: Você pode <b>aumentar</b> sua <b>receita do AdSense</b> atualizando seu GTranslate.

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
pt_BR: Você pode <b>editar traduções</b> atualizando seu GTranslate.

en: Search engine friendly (SEF) URLs
pt_BR: URLs amigáveis para mecanismos de pesquisa (SEF)

en: GTranslate - your window to the world
pt_BR: GTranslate - sua janela para o mundo

en: Website Translator
pt_BR: Tradutor de site

en: GTranslate Options
pt_BR: Opções do GTranslate

en: Language hosting
pt_BR: Hospedagem de idioma

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Live Chat
pt_BR: Conversa ao vivo

en: Seamless updates
pt_BR: Atualizações sem interrupções
